Катедра „Резба“ представя изложба в Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“

2025.03.13

Изложбата е по случай 125 години от създаването на специалност „Резба“
 
17 – 28.03.2025 г. 
 
Откриване: 17 март 2025 г., 14:00 часа, галерия „Свети Лука“
НГПИ „Свети Лука“, бул. „Сливница“ 134, София
 
През 2026 г. се навършват 125 години от създаването на специалност „Резба“ към Националната художествена академия. Като част от съпътстващите събития, с които НХА и катедра „Резба“ отбелязват този исторически момент, на 17 март 2025 г. ще бъде открита изложба в галерия „Свети Лука“ към Националната гимназия за приложни изкуства „Св. Лука“.  В експозицията ще бъдат представени работи на студенти от бакалавърския курс на обучение и табла, разказващи историята на специалността. Кратко представяне на хронологичното развитие на катедрата ще направи гл. ас. Мария Митева от Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките. 
На откриването на изложбата в галерия „Свети Лука“ ще присъстват доц. Роберт Цанев, ръководител на катедра „Резба“, проф. Петър Бонев, гл. ас. Мария Митева от БАН, ас. Илиян Иванов, студенти в специалността, ръководството на гимназията и ученици.
 
Специалност „Резба“ е една от първите специалности в Национална художествена академия, създадена през 1900-а година. Това е специалност с богата история и значимо присъствие в художествения живот на страната – наследник на българските възрожденски резбари. Обучението в специалността следва традициите в българското изкуство. Голямото разнообразие и приложение на творческата дейност на художника-резбар, завършил специалност „Резба“, изисква специфични познания и умения в различни области на визуалното изкуство. Усвояват се успоредно основни дисциплини като скулптура и рисуване, които позволяват решаването на многообразни проблеми в художествено-творческата сфера, включваща самостоятелно проектиране и създаване на художествени произведения, научноизследователска и други дейности. Придобилите образователно-квалификационната степен „бакалавър“ са подготвени за индивидуална творческа работа и създаване на художествени произведения в областта на пластичните изкуства. Те притежават необходимите знания и практически умения за проектантска и конструкторска дейност в областта на интериора и мебелния дизайн, на предмети за бита и екстериорната пластика, както и за преподавателска дейност в школи, курсове и средни училища по изкуствата, ако са завършили втора специалност „Теория и практика на художественото образование“. Освен изброените по-горе знания и умения, завършилите образователно-квалификационната степен „магистър“ притежават и доразвиват качествата си за индивидуална творческа работа по създаването на художествени произведения с уникален авторски стил.
 
Събитието е част от проекта „Катедрите на НХА“, който Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“ реализира съвместно с Националната художествена академия.
 

Галерия

Сподели