Националната художествена академия бе удостоена с престижната награда „Златно перо“ по повод своята 130-годишнина

Националната художествена академия (НХА) получи авторитетното отличие „Златно перо“. Високото признание идва в навечерието на 130-годишнината от основаването на Академията като Държавно рисувално училище – традиция, утвърдила институцията като най-значимия фактор на българското визуално изкуство и образование.
Престижната награда – брошка от 24-каратово злато във формата на писец и грамота – бе връчена на ректора на НХА проф. Георги Янков по време на официалната церемония в арт център „Сити Марк“ в София.
„Академията е културна институция, която прославя България. Това призвание е вдъхновение за мен, каквото са и студентите“, отбеляза проф. Янков в своето обръщение.
Отличието „Златно перо“ е учредено през 1996 г. от агенция „Кантус Фирмус“ и галерия „Макта“. То се връчва ежегодно на изключителни творци и институции с ярък принос към българската култура в сферата на литературата, театъра, музиката, изобразителното изкуство, киното и журналистиката. През тази година бяха раздадени общо 24 награди.
Източник: Българска телеграфна агенция (БТА)
Галерия














