Ресурси с отворен достъп
Български портал за отворена наука съдържа дисертации, научни книги, статии, доклади от конференции на български учени.
Български визуален архив (БВА) – БВА е създаден, за да разказва за България през XX век, използвайки намерени и дарени фотографии. Архивът се изгражда от и за своята публика. Всички фотографии, част от архива, можете да разглеждате и изтегляте абсолютно безплатно.
Електронна библиотека по архивистика и документалистика „Акад. Иван Дуйчев“, чрез която можете да се запознаете с редица статии, студии и монографии, посветени на проблемите, свързани с възникването, развитието и утвърждаването на архивистиката и документалистиката. Важна част от библиотеката са и цифровизираните справочници на отделни структурни звена от националната ни архивна мрежа, благодарение, на които информацията за състава и съдържанието на Националния архивен фонд на Република България е общодостъпна.
Проект Open Library – Internet Archive е библиотека с нестопанска цел и разполага със стотици хиляди сканирани книги, филми, софтуер, музика, уебсайтове и др. Включва много класически произведения на литературата и произведения без авторско право, публично достояние. Книгите могат да бъдат прочетени в браузър (с активна връзка с Интернет) или изтеглени на таблет или смартфон.
Internet Archive – библиотека с нестопанска цел от милиони безплатни текстове, филми, софтуер, музика, уебсайтове и др.
Library of Science е платформа с отворен достъп, която предоставя метаданни и пълни текстове на статии, публикувани в полски научни списания и избрани научни книги – списания за природни и селскостопански науки, инженерство и технологии и точни науки, хуманитарни науки, социални науки, теология и изкуства, математика, медицински и здравни науки. Научната библиотека е достъпна безплатно за всеки със стандартен уеб браузър и интернет връзка. Публикациите могат да се разглеждат и изтеглят на вашия компютър или мобилно устройство, без да е необходимо да влизате в Платформата. Както статиите, така и книгите са налични в PDF формат и се поддържат и формати като EPUB, MOBI и XML.
The Digital Commons Network – Мрежата обединява безплатни научни статии с пълен текст от стотици университети и колежи по целия свят. Включва нарастваща колекция от рецензирани статии в списания, глави в книги, дисертации, работни документи, протоколи от конференции и друга оригинална научна работа.
Europeana е европейски уеб портал, който включва дигитализирани изображения на обекти, отразяващи различни аспекти от европейската култура и предоставя достъп до над 58 милиона произведения на изкуството, артефакти, книги, фотографии, видео и аудио от цяла Европа. Информацията е достъпна на 27 езика.
ELIA Европейска лига на институти по изкуства – е глобално свързана европейска мрежа, която предоставя динамична платформа за обмен и развитие във висшето образование по изкуства. Представлява повече от 280 членове в 54 страни във всички видове изкуства, като създава нови възможности за своите членове и улеснява обмена на добри практики. ELIA реализира целите си чрез организиране на събития, формиране на различни работни групи, участие в изследователски проекти и изготвяне на документи, засягащи актуални въпроси.
E Books Directory e нарастващ списък от връзки към свободно достъпни електронни книги, документи и бележки от лекции. Включва над 10 000 електронни книги в 709 категории.
Journals for Free – Предоставя отворен достъп до над 17 000 научни периодични издания.
ERIH PLUS е индекс на академични списания за обществото на HSS (хуманитарни и социални науки) в Европа. Предоставя се търсене на статии, улеснено от Dimensions, което позволява подробно изследване на 10 000+ списания ERIH PLUS.
Scientific Research Publishing (SCIRP) е сред най-големите издатели на списания с отворен достъп. В момента публикува над 200 рецензирани онлайн списания с отворен достъп, обхващащи разнообразен набор от академични дисциплини.
ReroDoc – дигитална библиотека, която включва над 79 000 заглавия книги, статии, дисертации, карти, периодични издания и др.
Academia.edu – достъп до научни издания с отворен достъп, споделени от авторите им.
ResearchGate – достъп до научни издания с отворен достъп, споделени от авторите им.