ГЛАГОЛИЦА – ПРОЕКТ, ПОСВЕТЕН НА 24 МАЙ
2025.05.23

ГЛАГОЛИЦА – ПРОЕКТ, ПОСВЕТЕН НА 24 МАЙ – ДЕН НА СВЕТИТЕ БРАТЯ КИРИЛ И МЕТОДИЙ, НА БЪЛГАРСКАТА АЗБУКА, ПРОСВЕТА И КУЛТУРА, И НА СЛАВЯНСКАТА КНИЖОВНОСТ*
Банери върху оградата на Ректората на НХА в София и стената на Пристанищен комплекс Бургас срещу ателиетата на НХА – Филиал Бургас
Глаголицата е уникална писмена система – първата, отразяваща в графично и фонетично отношение особеностите на старобългарския език. Сама по себе си тя не е просто набор от знаци, а притежава дълбок философски, образователен и естетически смисъл. Напоследък интересът към нея бележи стремителен възход, и това не е случайно, защото има тясна обвързаност с протичащите в съвремието ни културни процеси. Отчитайки всичко това, многопластовата структура на глаголическите знаци е пресъздадена от студентите чрез изразните средства на живописта, като момент на откровение, на лично възприемане на всяка буква, на множество асоциации, емоции и индивидуално послание към зрителя. Различните исторически форми на глаголицата, както и обстойното проучване на тази проблематика – дело на нашия именит проф. д-р Васил Йончев и изведените от него заключения, са основата, която младите автори използват, за да създадат своите живописни произведения.
Участници в проекта са студенти в бакалавърската програма на специалност „Плакат и визуална комуникация“ – втори и трети курс в НХА София и трети курс във Филиал Бургас. Проектът се ръководи от проф. д-р Кристина Борисова, доц. д-р Стоян Дечев и доц. д-р Любомил Драганов.
* Традиционната инициатива преподаватели и студенти от специалност „Плакат и визуална комуникация“ да организират изложби по повод 24 май е вече с тридесетилетна история – без прекъсване! Подета в края на миналия век от проф. Димитър Трендафилов (асистента на проф. Йончев), тя е устойчиво продължена през последните 20 години от неговия наследник – проф. д-р Кристина Борисова.
Галерия














