СТЕНАТА | Реконструкция на танцовия филм на Мила Искренова
2025.04.14

12 май 2025 г., 19:30 часа., галерия „Академия“
ул. „Шипка“ 1, София
„Стената“ е танцов филм на хореографката Мила Искренова, с режисьор Йордан Джумалиев и оператор Красимир Михайлов, създаден специално за камера и реализиран от Българската национална телевизия през 1990 г. Хореографията е за четирима изпълнители - две жени и двама мъже. Чрез движенията си танцьорите „разказват“ за динамиката на взаимоотношенията в двойката, превръщайки телата в инструмент на емоционално изследване и абстрактен разказ за свързаността и отчуждението между половете. В основата на творбата стоят два цитата от френския философ и патопсихолог Анри Валон, автор на теория за емоциите: „Ние сме родени разделени, но не сме родени самотни“ и: „Нашата съдба ще бъде едно търсене на душата – да опипваме в търсене на Другия, този призрак на Другия, който всеки от нас носи в себе си през целия си живот“.
Оригиналната хореография е изпълнена от Галина Борисова, Александра Шопова, Десислав Стоянов и Людмил Георгиев, като Стоянов и Георгиев по това време все още са студенти във Висшия икономически институт „Карл Маркс“, днес Университет за национално и световно стопанство. За реконструкцията Мила Искренова кани младите танцьори Таня Кацарова, Нели Георгиева, Анатоли Лазаров, Валери Миленков, които да влязат в ролите на оригиналния състав и да пресъздадат хореографията на живо. Публиката ще се запознае с оригиналната версия на „Стената“ чрез изложба на архивни материали, пренасящи паметта за създаването и развитието на танцовия филм.
Реконструкцията на „Стената“ е част от “DanceMap: Innovation pathways and policies to promote European dance heritage at home and abroad” – изследователски проект, пресечна точка между научната работа, артистичната практика, образователната дейност, науката, свързана с данни, и културната политика. Проектът се реализира по програма „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз, а целта му е да създаде устойчиви стратегии за опазване и популяризиране на съвременния танц като нематериално културно наследство. Чрез тази реконструкция и съпътстващата изложба „Антистатик“ се поставя фокус върху значението на танцовата памет и необходимостта от нейното активиране в съвременния
контекст.
Международната програма на фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ 2025 се организира от фондация „Брейн Стор Проджект“ и сдружение „Номад Денс“ с финансовата подкрепа на Министерство на културата, Столична община – Календар на културните събития, Гьоте-институт България, изследователския проект DanceMap, финансиран от програма „Хоризонт Европа" на Европейския съюз, в партньорство с РЦСИ „Топлоцентрала“ и галерия „Академия" на Националната художествена академия.